У Верховній Раді зберігаються високі темпи реєстрації законодавчого спаму. За час роботи восьмої сесії ВР (лютий-липень 2018 р.) було зареєстровано 1118 проектів законів. Це по 25 нових законопроектів на один день пленарного засідання.
Традиційно абсолютну більшість ініціатив реєструють народні депутати, а не уряд чи Президент. Вони подали 84% від всіх законопроектів, зареєстрованих під час восьмої сесії.
У порівнянні із попередніми сесіями Ради кількість законопроектів дещо зросла. За час роботи попередньої, сьомої сесії ВР, було зареєстровано 895 проектів законів, шостої – 1094, п’ятої – 1061, четвертої – 1266, третьої – 993, другої – 1768, першої – 899.
Загалом у Верховній Раді зареєстровано рекордні 6,7 тис. проектів законів та 5 тис. постанов. Попри рекордну кількість законопроектів лише 12% із них стають законами.
«Під час восьмої сесії було зареєстровано кілька десятків законопроектів, які можна віднести до категорії передвиборчого популізму. Зокрема, з’явилося відразу шість законопроектів, спрямованих на забезпечення інтересів пенсіонерів. Наприклад, один законопроект пропонує вдвічі підвищити пенсії для сільських жителів, інший – спрямувати кошти від конфіскації товарів на митниці на підвищення пенсій. Але, за висновками експертного управління ВР та Міністерства фінансів, подібні ініціативи часто є нереалістичними. Наразі в парламенті не існує дієвих механізмів для захисту від законодавчого спаму. Депутати мають право подавати стільки законопроектів, скільки вважають за потрібне і їх зміст може бути фактично будь-яким», – зазначив голова КВУ Олексій Кошель.
КВУ рекомендує обмежити право законодавчої ініціативи для окремо взятих народних депутатів. Варто передбачити, що автором законопроекту може бути не один народний депутат, а лише група депутатів у чисельності не менше, ніж найменша фракція – зараз це 19 осіб.