Відбулася прес-конференція КВУ: «Місцеві вибори в Україні в умовах пандемії»

15 червня відбулася прес-конференція Комітету виборців України: «Місцеві вибори в Україні в умовах пандемії». Захід відбувся за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні. Під час події було презентовано дослідження КВУ: «Вибори в умовах пандемії: міжнародний досвід і рекомендації для України». Завантажити його можна тут.

Модератором заходу виступив голова КВУ Олексій Кошель. Він наголосив на важливості дослідження і вказав, що пандемія коронавірусу стане одним із факторів впливу на місцеві вибори. Зокрема, пандемія здійснюватиме психологічний та емоційний вплив на виборців, частина з яких можуть не ризикнути прийти на дільниці. Важливо, щоб держава створила безпечні умови для голосування громадян і ризик поширення коронавірусу було знижено.

Аналітик КВУ Денис Рибачок представив дослідження КВУ: «Вибори в умовах пандемії: міжнародний досвід і рекомендації для України». За словами Д. Рибачка розгортання пандемії коронавірусної хвороби COVID-19 суттєво вплинуло на організацію та проведення виборів в усьому світі – понад 50 держав відтермінували голосування на більш пізній період. У той же час лише частина держав спромоглися провести голосування в умовах пандемії: зокрема, корисним для України може стати досвід Республіки Корея. При цьому під час виборів важливо потурбуватися не лише про безпеку виборців, але й членів комісій, кандидатів, спостерігачів. Також не варто обмежуватися лише днем голосування, а бути готовими до обмежень, пов’язаних із роботою виборчих комісій, проведенням агітації, діяльністю політичних партій і кандидатів. Більшість рекомендацій мають в основі три базові підходи до уникнення поширення коронавірусу: дотримання соціальної дистанції, проведення регулярної дезінфекції та наявність засобів індивідуального захисту під час голосування. Також варто мінімізувати ризики поширення хвороби серед уразливих категорій громадян, зокрема, людей старшого віку, які, як правило, працюють на виборах як члени виборчих комісій.

Заступник голови Центральної виборчої комісії Сергій Дубовик зазначив, що перед ЦВК, урядом, органами місцевого самоврядування у контексті організації виборів стоять два виклики: безпека учасників виборчого процесу, їх захист та фінансовий. «Але найбільший виклик — це фінансовий. Центральній виборчій комісії зменшені всі фінансові видатки на організацію і проведення виборів. Тільки на організацію місцевих виборів субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам була зменшена більш ніж на 1,2 млрд гривень”, - нагадав С. Дубовик. Одним із головних завдань має стати неможливість створення пікових точок голосування. «Це питання є нагальним. ЦВК має діяти в межах і у спосіб передбачений законодавством. На жаль законодавство не передбачає всіх зазначених заходів. Головне – це безпека і захист… Багато питань викликає захист спостерігачів, працівників правоохоронних органів та працівників дільниць, які будуть знаходитися там протягом всього робочого дня», – підкреслив Сергій Дубовик.

Валерій Івасюк, народний депутат України першого скликання, доктор медичних наук, деталізував, що проблема не в тому, що вибори можуть бути фактором ризику, а у відповідальному ставленні кожної особи до свого здоров’я та здоров’я оточуючих. «Проблема в поведінці людей. Необхідно штрафувати людей за порушення карантинних норм.  Щодня водії в громадському транспорті та касири в магазинах контактують з більшою кількістю людей ніж працівник виборчої дільниці», – заявив він. За словами В. Івасюка часто дії української влади в питанні протидії поширенню коронавірусу не були коректними. На думку експерта система протиепідеміологічного захисту населення, біологічної безпеки в Україні перебуває на вкрай низькому рівні. У ході протидії поширенню пандемії влада допустила значні помилки, які негативно позначилися на здоров'ї громадян. За словами В. Івасюка держава має вжити належних заходів задля уникнення ризиків поширення коронавірусу під час місцевих виборів. Одним із таких варіантів є проведення виборів за межами виборчих дільниць, на відкритому просторі. Це може зменшити ризики поширення коронавірусу, оскільки, згідно останніх наукових досліджень, основним способом поширення хвороби є не повітряно-крапельний спосіб, як вважалося раніше, а повітряний. Тому відкриті приміщення є більш безпечними для громадян, аніж закриті.

Максим Окопий, полковник поліції (Департамент захисту інтересів суспільства та держави), зазначив, зазначив, що поліція готова до здійснення правоохоронної діяльності під час місцевих виборів і буде діяти на основі чинного законодавства. Зазначив, що одним із завдань поліції може стати нагляд за дотриманням вимог щодо соціальної дистанції між виборцями шляхом контролю за чергами та потоком громадян.

Нижче наведено відповіді на найбільш резонансні питання учасників, які переглядали трансляцію заходу онлайн:

Яку ви прогнозуєте явку на місцевих виборах? Чи може вона знизитися через коронавірус?

Питання явки виборців – одне з найскладніших у контексті проведення виборів в умовах пандемії. Варто врахувати, що Україна вже має певний досвід проведення виборів в умовах пандемії COVID-19. Ідеться про організацію виборчого процесу в рамках проміжних виборів народного депутата в одномандатному виборчому окрузі №179 у Харківській області, що відбулися 15 березня 2020 року. За кілька днів до голосування, а саме 12 березня, в Україні було запроваджено карантин. Попри це вибори не було скасовано, голосування відбулося у визначений строк. Однією з особливостей виборчого процесу стали спроби окремих кандидатів відтермінувати вибори у зв’язку з оголошенням в Україні карантину. Так, напередодні виборів від імені одного з кандидатів поширювалася маніпулятивна інформація про нібито заборону проведення голосування у зв’язку з COVID-19. Попри подібну інформацію голосування було проведено й результати виборів встановлено. Однак варто наголосити на значному зниженні явки виборців. Участь у голосуванні взяли лише чверть виборців — 27% (40 тис. зі 146 тис.). Це значно нижче, ніж у попередні роки (у 2014 р. явка становила 44%, у 2012 р. — 55%). З огляду на такий досвід пониження явки виборців справді є одним із ризиків проведення виборів в умовах пандемії. Відповідно органам державної влади і кандидатам варто докласти максимальних зусиль, щоб переконати виборців у безпечності голосуванні і вжити відповідних заходів.

Що буде із фінансуванням роботи членів комісій? Чи вистачить коштів?

Питання належного фінансування виборчого процесу залишається відкритим. Адже внаслідок пандемії COVID-19 загальні видатки на проведення місцевих виборів було зменшено. Так, за рішенням Верховної Ради України видатки на проведення виборів знижено на понад 1 млрд грн (загалом було заплановано витратити понад 2 млрд грн). Зокрема, мова йде саме про кошти, необхідні для оплати праці членів комісій. Важливо, щоб фінансування було забезпечено в повному обсязі, в іншому випадку – організація виборів буде під питанням.

Чи потрібно буде одягати маски в ході голосування?

Так, це є одним із елементів індивідуального захисту виборців в умовах пандемії.

Чи будуть вимірювати температуру на вході в дільниці?

Такий сценарій можливий і рекомендує як одним зі способів безпечного проведення голосування.

Хто гарантуватиме безпеку виборців?

Конкретні заходи безпеки напередодні місцевих виборів мають бути спільно розроблено урядом, Верховною Радою, ЦВК після консультацій із Міністерством охорони здоров’я.

Чи зможуть кандидати подати документи онлайн?

Наразі така функція відсутня, однак є висока ймовірність, що відповідні новації буде внесено до Виборчого Кодексу найближчим часом (відповідний законопроект вже прийнято в першому читанні).

Чи голосуватимуть виборці, хворі на коронавірус?

Виборці із підтвердженим захворюванням на коронавірус мають такі ж виборчі права як інші громадяни. Тому важливо, щоб вони мали можливість проголосувати. У Республіці Корея такі громадяни мали два варіанти голосування: за місцем їх перебування (тобто, поза межами дільниць) або ж на спеціальних виборчих дільниць, де було вжито підвищених заходів безпеки.