Протягом 9-10 грудня 2014 року представниками Одеської обласної організації Комітету виборців України та Татарбунарського районного управління юстиції проведено серію антидискримінаційних семінарів для представників органів влади Татарбунарського району Одеської області, участь в яких прийняло більше 70 місцевих чиновників. Результати семінарів показали значну потребу в системному навчанні представників влади питанням запобігання та протидії дискримінації в усіх її формах, а також впровадженню в діяльність органів влади кращих світових антидискримінаційних практик.
Протягом 9-10 грудня в м. Татарбунари Одеської області, в рамках проведення заходів Всеукраїнського тижня права, для представників органів державної влади та місцевого самоврядування проведено три семінари на тему «Діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування в сфері запобігання та протидії дискримінації», участь в яких прийняло більше 70 місцевих чиновників. Для проведення антидискримінаційних семінарів Татарбунарський район обрано не випадково. З одного боку, район дуже строкатий в етнічному плані — тут проживає 47 національностей, в тому числі компактно (найбільше українців, болгар, молдаван, росіян, ромів, гагаузів). З іншого боку, в місті Татарбунари проживає значна громада представників ромського населення, і відомі факти конфліктів між ними та іншими жителями. Зокрема, в 1992 році відбувся найбільш масовий конфлікт, який з побутової бійки переріс в справжній погром, коли більше десяти будинків ромів було спалено. Відповідно, така ситуація в районі та місті вимагає від влади продуманої антидискримінаційної політики.
Головною метою проведення семінарів було підвищити рівень знань представників владних структур у сфері захисту прав людини і антидискримінаційної політики (зокрема, Європейської конвенції з прав людини та Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»), підвищення рівня розуміння проблем дискримінації, а також формування культури толерантності та протидії ксенофобії в щоденній роботі. Семінари провели фахівці Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України” та Татарбунарського районного управління юстиції, за сприяння Головного управління юстиції в Одеській області.
Перший семінар відбувся для представників Татарбунарської районної державної адміністрації, депутатів районної, міської та сільських рад, громадських активістів (всього 26 учасників). У роботі семінару прийняла участь керівник апарату районної державної адміністрації Коваль Л.В. та начальник Татарбунарського районного управління юстиції Семененко Л.Г. Спільно дійшли висновку, що органи місцевого самоврядування повинні запобігати дискримінації та нерівного поводження через перегляд стандартів та запровадження в свою діяльність кращих антидискримінаційних практик, а також реагувати на індивідуальні скарги та виправляти наслідки дискримінації. В якості прикладів обговорили “Місцевий план протидії расизму” в Берліні та аналогічний досвід Мадриду. Важливим прикладом джерел рекомендацій з впровадження політик недискримінації є Міжнародна коаліція міст проти расизму. З українських міст єдиним членом цієї коаліції було місто Одеса, яке вступило до організації у 2009 році. На жаль, 29 жовтня 2014 року Одеська міська рада прийняла рішення про вихід з цієї міжнародної організації з мотивів економії коштів.
Два наступних семінари було проведено для працівників органів МВС, cуддів, працівників суду та прокуратури, представників органів юстиції, адвокатів та юристів. На базі Татарбунарського РВ ГУМВС України в Одеській області, 18 співробітників міліції разом з начальник Татарбунарського РВ ГУ МВС України в Одеській області Мельник С.В. активно долучилися до обговорення питань запобігання та протидії дискримінації в діяльності правоохоронних органів. Аналогічно активно пройшов семінар з суддями та працівниками Татарбунарського районного суду, представниками прокуратури і адвокатської спільноти району (25 учасників). Темою для обговорення стали переважно питання застосування ст.ст. 67 та 161 Кримінального кодексу України, ідентифікація злочинів, вмотивованих расизмом, а також використання можливостей Уповноваженого Верховної ради з прав людини в сфері протидії дискримінації в Україні.
З метою уникнення трудової дискримінації, 10 грудня також було проведено додатковий захід на базі Татарбунарського районного центру зайнятості для 16 учасників, серед яких були як безробітні та вимушені переселенці із зони АТО, так і працівники Центру.
Додатково: Семінари організовано та проведено Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” в рамках пілотного мережевого проекту «Підвищення рівня знань представників державних установ у сфері захисту громадян від дискримінації». В рамках проекту передбачено проведення серії тематичних семінарів у сфері захисту прав людини та антидискримінаційної політики для представників владних структур в 4-х містах України (Мукачево, Одеса, Павлоград, Херсон) на базі Центрів правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу бідним верствам населення.
Метою проекту є покращення рівня знань у сфері захисту прав людини та антидискримінаційної політики, формування культури толерантності та протидії ксенофобії у представників державних установ; поглиблення знань та покращення практичних навичок у суддів у сфері застосування положень Європейських конвенцій з прав людини та Закону України про дискримінацію; підвищення рівня розуміння проблеми дискримінації зі сторони правоохоронних органів; зміна установок, поведінки і стандартів спілкування з громадянами, які звертаються за допомогою до представників влади та правоохоронних органів.
Центри правової інформації та консультацій створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження» в межах «Правової допомоги малозабезпеченим і вразливим групам громадян». Детальніше про діяльність мережі Центрів, засади та принципи роботи читайте на сайті «Правовий Простір».
Прес-служба
Одеської обласної організації
ВГО «Комітет виборців України"