В Україні створений небезпечний прецедент, який завдає удару місцевому самоврядуванню та підважує досягнення реформи децентралізації. Мера Чернігова Владислава Атрошенка позбавили законного права обіймати його посаду на один рік. Відповідне рішення 7 грудня 2022 року виніс Яворівський районного суду Львівської області.
Можна констатувати, що суд фактично ревізував волю виборців - чернігівців, які у 2020 році вдруге переобрали В. Атрошенка міським головою. При цьому він отримав один із рекордних результатів показників серед виборів мерів обласних центрів країни.
Яворівський районний суд ухвалив рішення за складеним протоколом НАЗК. В рішенні суду можна побачити суперечність положенням самого закону, яким він керувався при винесенні рішення:
- грубе порушення рішення суду, який визнав винним мера за одне правопорушення по двох частинах однієї статті 172-7 КУпАП;
- стаття 172-7 КУпАП може передбачати відповідальність у вигляді позбавлення права обіймати певні посади на один рік виключно після повторного адміністративному стягненню за такі ж порушення протягом року;
- суд бездоказово застосував положення ч.6 ст. 30 КУпАП, не пояснивши свій мотив “характером правопорушення” (не вказавши жодного доказу), щоб позбавити мера права обіймати свою посаду на один рік;
- викликає сумнів щодо визначенні територіальної приналежності розгляду справи щодо чернігівського міського голови саме в Яворівському районному суді Львівської області, що може свідчити про замовність та політичний інтерес в справі.
Сподіваємося, що апеляційний суд відновить законність, скасувавши рішення Яворівського суду.
Комітет виборців України вважає, що дане рішення є небезпечним прецедентом, коли, керуючись політичними мотивами, позбавляють право керувати містом законно обраного мера. Цей прецедент може стати катастрофічним для розвитку місцевого самоврядування в Україні та згортанням реформи децентралізації.
Варто зазначити, що вільне місцеве самоврядування, яке базується на європейських принципах незалежності, самодостатності та підзвітності громадам, а не центральній владі – це один з головних критеріїв для інтеграції України в ЄС.
Ситуація з намаганням позбавити мера Чернігова права керувати містом додатково вказала на загрозливий стан судової системи в Україні. Зупинена судова реформа, недієздатна та досі не сформована Вища рада правосуддя призводить до безкарності та політичного впливу на рішення судів.
І війна не може стати приводом до згортання завоювань демократії у розвитку місцевого самоврядування та до блокування процесу судової реформи. Подібне вибіркове “правосуддя” несе загрозу не лише місцевому самоврядуванню, але є ударом по демократії та правам громадян, та може стати передвісником авторитаризму.
Відзначаємо, що позиція КВУ є суголосною із рекомендаціями європейських партнерів щодо успішної інтеграції України в ЄС.
Тільки в скоординованій роботі центральних органів, місцевої влади, громадян Україна зможе перемогти та нам вдасться побудувати міцну, розвинуту, демократичну та європейську країну.
Переглянути Постанову суду (Справа № 944/4597/22)