Громадське консультування: підтримка діяльності мережі виїзних та стаціонарних громадських приймалень, забезпечення роботи ресурсних центрів для підтримки територіальних громад, підтримка діяльності роботи «гарячої лінії» під час проведення різного роду всеукраїнських кампаній, наприклад: національних виборів, референдумів, зовнішнього незалежного оцінювання, вступу до вищих навчальних закладів.
Просвіта та активізація громадян щодо відстоювання їх прав: просвіта виборців щодо новел виборчого законодавства, алгоритмів усвідомленого вибору, мобілізація виборців; просвіта громадян щодо їх прав у сфері взаємодії влади і громадськості, місцевого самоврядування, захист професійних прав вчителів, працівників соціальної сфери, прав мало захищених верств громадян; створення умов для налагодження взаємозв‘язку між виборцями і обраними особами. Загалом за 19-ть років діяльності ВГО КВУ було розповсюджено понад 20 млн. просвітницьких матеріалів.
Діючий проект: "Правова підтримка та просвіта для вразливих верств населення через мережу стаціонарних та мобільних громадських приймалень“ (http://administr-law.org.ua).
З 1 серпня 2012 року ВГО «Комітет виборців України» розпочало проект «Надання правової допомоги і просвіта для вразливих верств населення через мережу стаціонарних та пересувних громадських приймалень» за ресурсної підтримки Європейської комісії.
Проект сприятиме правовому захисту фізичних осіб у відносинах із державними адміністративними органами, інформаційно-правовій підтримці нової галузі адміністративного судочинства. Під час реалізації проекту будуть створені умови для просвіти малозахищених верств населення, забезпечення ідентифікації громадянами підсудності справи, яку наразі здатні визначити лише юристи. Завдяки проекту будуть створені можливості для надання первинної і вторинної правової допомоги громадянам, (що особливо важливо – у виборчі періоди, зокрема під час парламентських виборів 2012 р. та президентських виборів 2015р.).
З серпня 2012 року громадяни можуть отримати безкоштовну кваліфіковану первинну правову допомогу у сфері адміністративного судочинства та захисту своїх виборчих прав за телефонами «гарячої лінії» «ЗАХИСТИ СВОЄ ПРАВО НА ВИБІР!», он-лайн консультацію на сайті «Захисти своє право!» (за електронною адресою http://www.administr-law.org.ua/forum), безпосередню правову допомогу в громадських стаціонарних і виїзних приймальнях (адреси і графік роботи приймалень: http://www.administr-law.org.ua/reception).Протягом проекту передбачається провести три інформаційні кампанії.
Кампанії 2012 р. і 2015 р. будуть присвячені питанням вирішення виборчих спорів за допомогою процедури адміністративного судочинства, а також інформуватимуть виборців, де вони можуть отримати безкоштовну правову допомогу: «гаряча лінія» КВУ, стаціонарні та виїзні громадські приймальні КВУ у чотирьох пілотних областях, он-лайн консультації на сайті «Захисти своє право!».
Інформаційно-просвітницька кампанія наприкінці 2013 року буде присвячена просвіті громадян щодо можливості вирішення спорів громадянина з державою за допомогою процедури адміністративного судочинства, а також інформуватиме громадян, де вони можуть отримати безкоштовну правову допомогу: координати стаціонарних приймалень, графіки роботи та координати виїзних громадських приймалень, умови отримання он-лайн консультацій на сайті «Захисти своє право!». Інформаційно-просвітницька література буде розповсюджена у чотирьох пілотних областях через мережу стаціонарних та виїзних громадських приймалень.
Для підсилення інформаційно-просвітницьких кампаній і поширення більш детальних відомостей серед громадян у проекті заплановано проведення двох сесій тренінгів для журналістів напередодні виборчих кампаній 2012 (вересень) і 2015 (грудень 2014) років, які включатимуть навчання представників ЗМІ щодо предмету і процедур адміністративного судочинства, а також проблем і шляхів вирішення виборчих спорів за процедурою адміністративного судочинства.
За результатами проекту юристами, які проводитимуть консультування громадян, будуть розроблені у формі окремого законопроекту пропозиції від громадськості щодо внесення змін до процедури адміністративного судочинства в цілому і по виборчих спорах зокрема. В ході проекту будуть проведені обговорення пропозицій до Комітету Верховної ради України з питань правосуддя та Міністерства юстиції України.
Рівненський КВУ бере участь у виконанні таких проектів:
Назва проекту: "Покращення доступу жителів малих громад до правової допомоги
через використання новітніх технологій та залучення ресурсів органів
влади"
Мета проекту: Проведення адвокасі кампанії спрямованої на створення
дистанційної державно-громадської системи безоплатної правової допомоги
шляхом організації у восьми регіонах України на базі бібліотечних установ
пунктів дистанційного доступу до правової допомоги та залучення до надання
такої допомоги консультантів органів державної влади, місцевого самоврядування та НУО – членів Коаліції.
Завдання проекту
1. На базі організацій – членів Коаліції створити в восьми цільових регіонах
дистанційні пункти надання безоплатної правової допомоги.
Напрацювати всі необхідні механізми роботи консультаційних пунктів: графік залучення
фахівців від кожного конкретного органу влади, правила надання дистанційної правової допомоги тощо.
2. Лобіювати прийняття на рівні обласних державних адміністрацій у цільових регіонах
розпорядчих актів, які би чітко визначили участь представників органів юстиції, пенсійного фонду,
держземагенства, соціального захисту населення в роботі дистанційних консультаційних пунктів.
3. Лобіювати зміни до регіональних Програм правової освіти населення на найближчий період,
якими закріпити діяльність дистанційних консультаційних пунктів в областях.
4. Провести інформаційну кампанію для населення з метою залучення громадян до користування новим сервісом.
Проекти Черкаського КВУ станом на жовтень 2013 року.
Напрямок: ПРАВОЗАХИСТ
Донор: ЕС
Назва проекту: «Правова підтримка та просвіта для вразливих верств населення через мережу стаціонарних та мобільних громадських приймалень»
Діяльність: Безоплатні консультації з питань адміністративного судочинства для вразливих верств населення Черкаської області
Проекти Кримського КВУ станом на жовтень 2013 року.
Напрямок «ПРАВОЗАХИСТ»:
Діяльність: робота по захисту прав людей з обмеженими фізичними можливостями
Мета діяльності: забезпечення гарантованих законодавством прав людям з обмеженими фізичними можливостями
Про діяльність: в партнерстві з Кримською республіканською організацією захисту прав інвалідів «Надія» в рамках програми UNITER, що фінансується USAID та виконується Pact в Україні було реалізовано проект моніторингу впровадження програми інклюзивної освіти в АР Крим та надано відповідні рекомендації щодо її вдосконалення. Також на сьогодні КВ КВУ завершує розробку проекту нормативно-правового акту, яким буде закріплена процедура створення архітектурної доступності для людей з інвалідністю до адміністративних послуг. Протягом листопада планується провести адвокаційну роботу серед депутатів ВР АРК щодо внесення та затвердження цього документу в рамках Програми ВР АРК по створенню безбар’єрного середовища на 2012-2015 роки.
Проекти Одеського КВУ станом на жовтень 2013 року.
Напрямок: Правозахист
Донор: В рамках проекту «Посилення правових можливостей вразливих груп населення у суспільстві у захисті їхніх прав», котрий здійснюється Українською Гельсінською спілкою з прав людини за фінансової підтримки Європейського союзу.
Назва проекту/або вид діяльності: Діяльність безоплатної юридичної приймальні для вразливих груп населення Одеської області.
Мета проекту/або виду діяльності: Посилення правових можливостей вразливих груп населення у захисті їхніх прав та розбудова ефективної системи надання безоплатної правової допомоги.
Діяльність: Надання в юридичній приймальні (Центрі права) в м. Одесі представникам вразливих груп населення правової інформації та правових консультацій, у виключних випадках — надання вторинної правової допомоги (підготовка процесуальних документів, представництво та захист в органах державної влади та судах різних інстанцій). Залучення до надання правової допомоги фахових юристів та адвокатів на принципах pro bono (безоплатно). Здійснення правової освіти населення - розміщення правових пам'яток в газеті організації “ІзбірКом”, в місцевих ЗМІ, на інформаційних Інтернет-ресурсах; впровадження практично-інтерактивного курсу "Знай та вмій захистити свої права" в середніх спеціальних навчальних закладах та школах Одеської області.
Напрямок: Правозахист
Донор: Міжнародний фонд “Відродження”.
Назва проекту/або вид діяльності: Муніципальна правова допомога: ефективна чи декларативна?
Мета проекту/або виду діяльності: На прикладі міста Одеси відслідкувати основні проблеми з впровадженням в Україні муніциальної безоплатної первинної правової допомоги та зробити таку діяльність більш ефективною як в м. Одесі, так і в інших місцевих громадах.
Діяльність: Проведення громадського моніторингу комунальної установи "Спеціалізована установа з надання безоплатної правової допомоги у м. Одесі" (встановлення відповідності задекларованих стандартів та процедур чинному законодавству та міжнародним нормам; відповідності реального стану діяльності установи таким стандартам; рівень організації надання послуги, інформування, моніторингу та оцінки; доцільність, ефективність та доброчесність використання коштів). Після публічного обговорення ("круглий стіл" в м. Одесі), підготовлені за результатами моніторингу рекомендації щодо вдосконалення роботи буде запропоновано до практичного впровадження як в м. Одесі, так і в інших місцевих громадах, а також направлено до Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції.
Напрямок: Правозахист
Донор: Європейська Комісія
Назва проекту/або вид діяльності: Громадянам “без громадянства” – спрощену та недискримінаційну легалізацію
Мета проекту/або виду діяльності: Досягнення спрощеної та недискримінаційної легалізації (натуралізації) осіб без громадянства переважно молдавської національності, котрі в результаті розпаду СРСР більше 20 років проживають в Україні без певного юридичного статусу та повністю обмежені в правах.
Діяльність: Через проведення моніторинга визначити точні масштаби, специфіку, причини проблеми, а також перешкоди в її вирішенні. Заклик, заохочення та залучення осіб без громадянства до вирішення проблем з легалізацією, їх інформування та правова просвіта щодо існуючих правил та процедур, привернення уваги та залучення представників органів влади та громадськості до вирішення проблеми. Надання правового захисту та безоплатної правової допомоги щодо ефективного використання існуючих правил та процедур в сфері легалізації. Об'єднання зусиль неурядових громадських організацій, органів влади та міжнародних установ для системного вирішення проблеми шляхом спрощення процедур легалізації та ліквідації адміністративних бар'єрів (розробка та прийняття документа щодо полегшеного недискримінаційного порядку легалізації осіб без громадянства молдавської національності, котрі в результаті розпаду СРСР більше 20 років проживають в Україні без певного юридичного статусу). Мультиплікація досвіду та досягнень проекту (на національному рівні для інших категорій осіб без громадянства в Україні, на міжнародному рівні для інших країн, де існують подібні проблеми (в першу чергу, колишніх республік СРСР).
Напрямок: Правозахист
Донор: Фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.
Назва проекту/або вид діяльності: Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA у Одеській області.
Мета проекту/або виду діяльності: Сприяння підвищенню рівня української кінодокументалістики, становленню в Україні відкритого діалогу про моральні проблеми суспільства, права людини, формуванню в суспільстві розуміння людської гідності як найвищої цінності, створенню фундаменту для демократичного майбутнього країни.
Діяльність: Впродовж грудня 2013 року презентувати найкращі фільми ювілейного 10 Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays.UA в Одеській області. Окрім стандарних для фестивалю показів (близько 27 найкращих документальних стрічок світу), проведення широкої інформаційної кампанії (стартова та фінальна прес-конференція, інформування через ЗМІ та соціальні мережі, інформування через бібліотеки, ВУЗи, органи влади тощо) та декількох правопросвітніх заходів.
Напрямок: Представництво суспільних інтересів (адвокасі).
Донор: Міжнародний фонд “Відродження”.
Назва проекту/або вид діяльності: Адвокасі в дії: успішні практики вирішення місцевих проблем.
Мета проекту/або виду діяльності: Через поширення позитивного досвіду та популяризацію успішних практик здійснення місцевих адвокаційних кампаній, сприяти перетворенню адвокації на “модний” та активно застосований механізм вирішення локальних проблем в Україні.
Діяльність: Збір, опрацювання та поширення кращої практики реалізації місцевих адвокаційних ініціатив в Україні (підготовка 15 “історій успіху” впровадження адвокаційних ініціатив, підготовка та поширення 2-х відеороликів про найбільш успішні та показові адвокаційні ініціативи, підготовка та поширення книги “Адвокасі в дії: як впливати на владу для вирішення місцевих проблем?”). Створення та просування інформаційно-комунікаційного майданчика (ресурс на Facebook, електронні розсилки) для згуртування, спілкування, обміну досвідом, наступного планування та реалізації спільних адвокаційних ініціатив. Презентація і обговорення продуктів та результатів проекту (“історії успіху”, відеоролики, книга, інформаційно-комунікаційний майданчик) на фінальній прес-конференції (м. Київ), регіональних “круглих столах” (орієнтовно в містах Донецьк, Луцьк, Херсон).
Напрямок: Представництво суспільних інтересів (адвокасі).
Донор: Міжнародний фонд “Відродження”.
Назва проекту/або вид діяльності: Проведення всеукраїнської конференції “Кампанії адвокасі для вирішення місцевих проблем: підходи, практика, перспективи”.
Мета проекту/або виду діяльності: Сприяти більш широкому та ефективному застосуванню адвокації для вирішення локальних проблем в Україні через презентацію та обговорення наявного досвіду, вироблення рекомендацій та згуртування активістів шляхом проведення всеукраїнської конференції “Кампанії адвокасі для вирішення місцевих проблем: підходи, практика, перспективи”.
Діяльність: Організація та проведення в листопаді 2013 року в м. Одесі триденної всеукраїнській конференції “Кампанії адвокасі для вирішення місцевих проблем: підходи, практика, перспективи”. Акумуляція та поширення результатів обговорень на конференції (а також презентацій, успішної практики, досвіду, рекомендацій, контактів) шляхом підготовки та поширення Збірника матеріалів конференції (в електронному варіанті), поширення інформації в ЗМІ, мережі Інтернет. Обговорення та планування створення мережі локальних “Клубів практичної адвокації”, котрі стануть центрами громадської активності, впровадження та відточення інструментів адвокасі в Україні.
Напрямок: Представництво суспільних інтересів (адвокасі).
Донор: Міжнародний фонд “Відродження”.
Назва проекту/або вид діяльності: Посилення адвокаційної спроможності НУО Одещини.
Мета проекту/або виду діяльності: Сприяння консолідації зусиль членів територіальних громад Одеської області для вирішення актуальних місцевих проблем через надання шляхом проведення публічного конкурсу мікро-грантів громадським організаціям, ОСН, ОСББ та ініціативним групам громадян, спрямованих на ефективне представлення та відстоювання їх прав і групових інтересів, їх подальшого адміністрування та консультаційно-експертної підтримки.
Діяльність: Організація та проведення публічного конкурсу мікрогрантів для реалізації місцевих адвокаційних ініціатив в Одеській області серед місцевих громадських організацій, ОСН, ОСББ та ініціативних груп громадян щодо взаємин з органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, постачальниками соціальних, житлово-комунальних та інших послуг. Надання в рамках публічного конкурсу мікрогрантів фінансування організаціям (ініціативним групам) для реалізації конкретних актуальних місцевих адвокаційних ініціатив. Здійснення експертно-консультаційної допомоги суб-грантерам в організації та проведенні адвокаційних заходів, правова та інформаційна підтримка.