Комітет виборців проаналізував показники роботи Верховної Ради України у першому півріччі 2024 року. Основні висновки:
-
У ВР зберігаються високі темпи реєстрації законопроектів. В середньому щомісяця з’являються 130 нових законодавчих ініціатив. При цьому в порівнянні з минулим роком кількість законопроектів дещо зменшилася.
-
86% законопроектів реєструють народні депутати, а не уряд чи Президент. Більшість з цих проектів фактично не мають шансів на розгляд парламенту.
-
Найактивніше реєструють нові законопроекти депутати групи “Відновлення України”: 18 депутатів долучилися до реєстрації 135 законопроектів. Також високі показники в депутатів групи “За майбутнє” і фракції “Голос”.
-
Упродовж першого півріччя 2024 р. було ухвалено 70 законів. Головними пріоритетами у роботі ВР стали питання зовнішньої політики, інтеграції до ЄС та безпеки й оборони.
-
Більшість прийнятих законопроектів ініціювали народні депутати – 35. Ще 21 проект закону ініціював уряд і 14 законопроектів – Президент.
-
В середньому прийняті закони підтримували 279 народних депутатів. Кожен п’ятий закон прийнято конституційною більшістю. Найбільшу підтримку отримали проекти щодо продовження воєнного стану і мобілізації.
-
Депутати “Слуги Народу”, груп “Довіра”, “Відновлення України” і “Платформа За життя та мир” найчастіше голосують за. Як правило, прийняті закони підтримували 82% депутатів “Слуги Народу”, 70% – групи “Довіра”, 64% – групи “Відновлення України”, 58% – групи “Платформа За життя та мир”, 50% – “Голосу”, 49% – ЄС, 48% – “За майбутнє”, 44% – позафракційні, 34% – ВО “Батьківщина”.
-
Депутати “Слуги Народу” самостійно не забезпечили 226 голосів “за” жодного разу. Лише 16 законів із 50-ти прийнятих отримали підтримку понад 200 депутатів фракції. При цьому максимальний рівень підтримки – 219 “за”.
-
За півроку відбулося 1136 голосувань. Це дещо більше, ніж за аналогічний період 2023 та 2022 рр. Як і раніше, проблемою залишається неучасть народних депутатів в голосуваннях. В середньому упродовж 2024 р. один народний депутатів брав участь в 57% голосувань. За аналогічний період 2023 р. цей показник склав 60%, у 2022 р. – 71%.
-
Десять народних депутатів не проголосували жодного разу за півроку. Це О. Дубінський, Я. Дубневич, С. Івахів, А. Лабунська, А. Ляшенко, І. Палиця, О. Пономарьов, Ф. Христенко, С. Шахов, Н. Шуфрич.
-
У порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросла кількість пленарних засідань. Упродовж січня-червня відбулося 34 дні пленарних засідань. Це більше, ніж за аналогічний період 2023 р, коли було проведено 19 днів засідань. У 2022 р. за півроку відбулося 48 днів пленарних засідань
Повний текст дослідження