ЯК УКРАЇНСЬКІ МЕДІА ПИШУТЬ ПРО ХВОРОБИ Й СМЕРТЬ. МОНІТОРИНГОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ІМІ

Поки в Україні антиваксерські рухи двічі за місяць виходять за "право, яке їм гарантоване Конституцією", станом на початок грудня близько пів тисячі українців помирає від коронавірусу щодня. Щоб зрозуміти, скільки це людей, уявіть два "боїнги" з повною посадкою або що раз на місяць з мапи України зникає один райцентр з усіма жителями.

У дослідженні ЮНІСЕФ ідеться про те, що лише 42% українців, які ще не вакцинувалися, планують щепитися. Їх найбільше мотивує те, що вакцинація допоможе уникнути коронавірусу чи ускладнень від нього. Окрім коронавірусної хвороби в українців є ще купа причин хвилюватися та піклуватися про своє здоров'я.

Тому експерти ІМІ вирішили проаналізувати, як українські онлайн-медіа пишуть на таку чутливу тему, як хвороби й смерті людей. 

До вибірки ввійшли всі матеріали, які виходили в листопаді протягом одного тижня у 20 популярних загальноукраїнських медіа*. Дослідники відбирали матеріали, які стосувалися смертельних випадків (1144), випадків з хворими людьми (742), і матеріали щодо запобігання смертям / хворобам та підтримки здоров'я (663). Окремо експерти проаналізували, що медіа пишуть на таку надзвичайно чутливу тему, як смерть дітей та підлітків.

Виявилося, що найбільшу кількість матеріалів щодо смертельних випадків розміщено на сайті Суспільного (19,1% загальної кількості повідомлень про смерті). Це пояснюється тим, що до стрічки новин Суспільного вносяться матеріали з філій з усіх регіонів України. На другому місці – ТСН (13,7%). Значно менше кейсів про смерть зафіксовано на сайті 24 каналу (5,9%) та "Кореспонденті" (5,2%). Найменше про смерть писали на сайті Інтерфакс-Україна – 1,1% загальної кількості матеріалів, які ввійшли до моніторингу.

Головні висновки дослідження:

  • Другий рік поспіль медіа пишуть, що українці найчастіше помирають від коронавірусу. Однак у реальному житті понад 60% смертей трапляються через серцеві хвороби, на другому місці – онкологія.
  • Медіа готові продавати сенсаційність: якщо в ДТП загинули діти, про це обов'язково напишуть у заголовку. В медіа кожна п’ята смерть фіксується як результат автотрощі, хоча в реальному житті ДТП стає причиною загибелі людей у 0,5% загальної кількості смертей, згідно з даними Держкомстату.
  • Основні джерела інформації про смерть – соціальні мережі та пресрелізи правоохоронних органів. Це впливає на вигляд матеріалів, які часто не містять ні бекграунду, ні балансу, жертви й потерпілі об’єктивуються, вживається некоректна для медіа лексика з поліцейських релізів ("трупи"). 
  • У матеріалах, які стосувалися самогубств, були зазначені способи та ймовірні причини, через які люди вирішили вкоротити собі віку. Однак у жодному такому матеріалі, який потрапив до вибірки, не було інформації про телефони довіри для тих, хто потребує підтримки, чи коментарів психологів та інших експертів. 
  • Інфопростір насичений матеріалами зі статистикою про ковід та важливість вакцинування. Водночас мізерно мало матеріалів, які б стосувалися хвороб, від яких найчастіше помирають українці (серцеві напади та онкологія).
  • Медіа чутливі до сплесків нових хвороб. Це помітно з кейсу про масове захворювання дітей на поліомієліт. У ЗМІ почали з'являтися матеріали про запобігання хворобі, інформація, коли необхідно щепити дітей, та інші корисні дані.

ЧИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ РЕАЛЬНІ ВИПАДКИ СМЕРТЕЙ ВІД ТИХ, ЯКІ ТРАПЛЯЮТЬСЯ В МЕДІА?

Щороку в Україні помирає близько 600 тисяч осіб. Лише за вісім місяців 2021-го померло 440 тисяч людей. Рейтинг причин, від чого помирають українці, як завжди, очолюють "серцеві хвороби" (306 тис. осіб), на другому місці – онкологічні захворювання (56 тис.), і на третьому – коронавірусна хвороба (40 тис.). Трішки менші показники смертності від нещасних випадків (20 тис.) та хвороб органів травлення (18 тис.).

Діти та статистика. У реальному житті ДССУ повідомляє, що в Україні 2020 року померло 3550 дітей віком до 17 років. Окрім перинатальних станів (33%), які спричинили смерть, найчастіше діти помирали через вроджені вади розвитку (17%), ДТП (9,8%), онкологію (7% дитячих смертей), хвороби нервової системи (6,1% випадків), утоплення (3,7%) та самогубства (2,6%).

Під час моніторингового періоду зафіксовано, що у 8% матеріалів про смертельні кейси героями матеріалів були діти. Найчастіше в матеріалах про смерть діти гинули від ДТП, харчового отруєння, коронавірусу, самогубства та пожежі.

 

Детальніше