У що вірити та чого боятися? Пояснювали виконувачка обовʼязків керівника «VoxCheck» Світлана Сліпченко та лікар-інфекціоніст Віталій Ланченко.
Світлана Сліпченко: Фейки про «Омікрон» суперечать один одному. Один із них: цей штам виявили ще у липні цього року. Оскільки він небезпечний для дітей, треба було обов’язково вакцинувати дітей. Для доведення цього неправдивого повідомлення використовують скріншот статті, опублікованої 12 липня 2021 року на сайті Всесвітнього економічного форуму про те, як вчені визначають нові варіанти COVID-19. Статтю оновили наприкінці листопада, додавши туди інформацію про «Омікрон». На початку статті є попередження, що матеріал опублікований 12 липня 2021 року й оновлений 26 листопада.
На противагу цьому фейкові є ще один про те, що цей штам виявили лише «кілька днів тому». Тож нібито ніякі обмеження не виправдані й зайві.
Віталій Ланченко: Різна інформація надходить з багатьох країн про штам «Омікрон». Ще нема великої кількості хворих. Аналізуючи дані з Йоганнесбурга, ПАР, можемо сказати, що захворювання протікає легше, госпіталізацій дає менше. Однією з причин цього є вакцинація населення, імунітет, який не сприяє розвиткові тяжкого захворювання.
Віруси мають РНК, які мають ланцюжки. Мутація — це збій у цьому ланцюжкові. Коли вірус еволюціонує в організмі людини, збої мають тенденцію до швидкого його передавання. З «Омікроном» ми бачимо, що він виправдовує цю теорію, що він легший і має менше смертей, однак швидше передається, щоб більше накопичуватися у навколишньому середовищі.
Фейк: «ПЛР-тести не виявляють жодного гену штаму COVID-19 «Омікрон»
Світлана Сліпченко: Цей фейк з’явився надзвичайно швидко. Таку інформацію розповсюдив Сергій Гула у своєму відео. Багато його записів YouTube блокує у відповідь на скарги користувачів. Цей матеріал має вже 144 тисячі переглядів. Відео, які ми спростовували, нема на YouTube-каналі Сергія Гули. Є ще один позитивний кейс: YouTube-канал Остапа Стахіва, який заблокували через скарги користувачів. Ресурс реагує, але на відміну від Facebook, трохи повільніше.
Віталій Ланченко: Те, що нібито, ПЛР-тести «не виявляють жодного гену штаму COVID-19 «Омікрон» — це все неправда. Усі механізми, які діяли щодо інших штамів коронавірусу, працюють і далі, ПЛР та антиген також. Нічого нового тут нема, ніщо не змінилося.