Третє щеплення можна робити через шість місяців після другого.
Для бустерної дози перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам - Moderna або Comirnaty/Pfizer.
Навіщо потрібен бустер?
З часом виявилося, що захист від первинної серії мРНК-вакцин COVID-19 зменшується, але, разом з тим, дослідження виявили, що препарати на основі мРНК збільшують свою ефективність у якості бустерів.
Бустерна доза:
⁃ може підвищити імунну відповідь
⁃ очікується, що бустер забезпечать посилений захист від інфекції та важких захворювань
⁃ може допомогти зменшити поширення інфекції
Що говорять дослідження?
Різні дослідження доводять, що препарати на основі мРНК показують найвищу ефективність у якості бустерів. Зокрема, виробники Comirnaty-Pfizer та її партнер BioNTech заявляють, що третя доза їх вакцини в 25 разів збільшує рівень антитіл, а також зміцнює захист від нового штамму "Омікрон". Ефективність трьох доз вакцини проти інфікування "Омікроном" становить приблизно 70%, а після двох щеплень цей показник лише 20%–40%.
Зі свого боку, компанія Moderna тестувала дві форми дозування свого бустера. Так, перша форма - половина тієї дози, яку вводять для першого курсу - 0,25 мл (вона містить 50 мкг модифікованої мРНК). Друга форма - це повна дозування об'ємом 50 мл з 100 мкг мРНК.
Таким чином результати показали, що перша форма дозування підвищує рівень нейтралізуючих антитіл проти "Омікрона" приблизно в 37 разів, порівняно з показником до введення бустера. А введення повної дози, за даними виробника, викликає 83-кратне збільшення антитіл.
Зараз Moderna зареєструвала бустерну дозу об'ємом 0,25 мл. Тобто, для ревакцинації в світі використовують половину дози. Однак, як обидва дозування безпечні та добре переносяться.
Схема щеплень бустером в Україні:
⁃ якщо перші дві дози Moderna або Pfizer, то бустер - Moderna або Pfizer,
⁃ якщо перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio), то бустер - Moderna або Pfizer,
⁃ якщо перші дві дози CoronaVac, то бустер - Pfizer,
⁃ перші дві дози за змішаною схемою, тоді бустер - Moderna або Pfizer.